טיולים מיוחדים בכל העולם

טיילתי בורנה בבולגריה ולמדתי קצת היסטוריה

טיילתי בורנה בבולגריה ולמדתי קצת היסטוריההכניסה נמצאת ליד פסל מסיבי של קשת, וכשנכנסתי ורנה בבולגריה הקבלה גיליתי מחדש את ארגון פארקי השעשועים באירופה או באמריקה. כאן אכלתי ושתיתי – בדרך כלל יש מסעדה, אבל באותה תקופה היא לא הייתה פתוחה, וכל פרט מחושב היטב – הצלחות שאכלתי והכוסות ששתיתי הן בעלות השפעה תראקית, היין היה מיוחד רק עבור פארק ועל התווית הופיעו כמה מלכים מההיסטוריה של המדינה, וכששאלתי קוקה קולה אמרו לי שאין להם, למוצרי קוקה קולה אין הרבה קשר להיסטוריה של בולגריה ובמקום זאת קיבלתי מיץ של … לבנדר (אני חושב שזה היה לראשונה בחיי ששתיתי ורנה בבולגריה משהו כזה) מעורבב בלימון. לא שתיתי כוס, אבל שתי קנקנות, זה היה יוצא דופן.
ברגע שנכנסתי לחצר גיליתי שיש מסלול שאם תלך אחריו תתקשר עם ההיסטוריה של בולגריה מימי קדם. כפי שאמרתי, חלק מהמקומות אינם מוכנים (המבנה המוקדש לצאר הבולגרי השני – אותו אנו מכנים האימפריה -בולגרית נמצא בבנייה), והאזורים שהוקדשו לצאר הבולגרי הראשון (זה שהטביל אותנו והכין האורתודוכסים) והתקופה הרומית עדיין לא קיימת, אך תיבנה בשנים הקרובות. גיליתי פסל של שלוש הארצות מהשושלת הרומית (Asanesti) של האסנסטי ואגם שעליו גיליתי את חבצלות המים עם לוח הצבעים הגדול ביותר שראיתי.
עשיתי את הצעדים הראשונים בעידן האבן והברזל. אנו נכנסים לבקתות הבנויות ואתה מבין את התפתחות תנאי החיים מבקתה אחת לאחרת. שוב, לא עוסקים בבתים, כלים, מיטות, בגדים של אלפי ואלפי שנים שהם פריט בחלק מחלונות המוזיאון, אך מיוצרים בשנה האחרונה, אתה יכול לגעת בהם, אתה יכול לגעת בהם, אתה יכול להרגיש אותם. והם לא עשויים פלסטיק לשני ליי (או שני לבים). הם עשויים מהחומרים האיכותיים ביותר – זה לא אולפן קולנוע. הכל אמיתי והוא השקיע ברצינות כדי להתקרב ל"דבר האמיתי ".
ואז הגעתי לתקופה הרפתקאות  – גיליתי כמה מקדשים וקברים יוצאי דופן שמעולם לא שמעתי עליהם. נכון, על מנת להיות מוגנים, חלקם סגורים לציבור, ולכן הדרך היחידה לבקר בהם היא כאן, בפארק ההיסטורי. בהזדמנות זו הצלחתי להיכנס לעותק המושלם של קברו של המלך התראקי דרומיצ'טה שנמצא למעשה בסווסטארי. הוא פתוח, אבל לזמן קצר מאוד בבוקר, וכדי סרטי הרפתקאות להגיע בזמן אני צריך לישון באזור או לעזוב בסביבות חצות בבוקרשט. אבל אחרי שנכנסתי להעתק הקבר בסווסטארי, זה גרם לי לרצות לבקר את "הדבר האמיתי" עוד יותר. לשלושת הקברים של מלכי תראקיה יש כמה צבעים שמורים להפליא, ואני ורנה בבולגריה מבין שעוצמתם נשמרת בקברים המקוריים – הם תמונות יוצאות דופן שיכולות להתחרות באותה מידה בצבעי הקברים המצריים בעמק המלכים. מבין שלושת הקברים שאת העתקם ראיתי בפארק ההיסטורי, רק זה בסבסטארי פתוח לקהל הרחב.
התקופה הרומית כפי שאמרתי אינה בנויה מכיוון שהיא יקרה ועדינה מאוד – הפורום הרומי יהיה מעוטר בפסלים של שיש אמיתי, לא מפלסטיק וסיליקון הרפתקאות וזה מחזיק ועולה. וכן, הוא עשוי עשוי שיש, כמו במציאות, גם אם הוא יקר.
לאחר מכן נעבור לתקופה בה העמים הטורניים הופיעו בתראקיה, כולל אלה של הבולגרים. נכנסתי ליורטות כמו במונגוליה או בקזחסטן, כמעט חזרתי על מרכז אסיה והבנתי איזה סכסוך ציוויליזציה נוצר בין האוכלוסייה המקומית למישור מישורי מרכז אסיה – יורטות נגד בתים עם כל הנוחות, פרוות מיתיות נגד בגדי צמר או אפילו משי. וכן, אף פרט לא הוחמצ. זה גם האזור בו תוכלו ללמוד לצלם בסגנון מרכז אסיה או להתלבש כמו ג'ינגיס חאן. בבקשה, כמו האן אספרוח. כפי שאמרתי, שתי התקופות האחרות בהיסטוריה הבולגרית עדיין אינן קיימות – זהו הצאר הבולגרי הראשון שצץ מהתמזגות ביזנטיון עם הסימביוזה הנורדית-טוראנית של הסלאבים והבולגרים, והתקופה האחרונה בהיסטוריה של ימי הביניים, זו של וליקו טרנובו, המבצר כבר מרשים.
דיברנו באופן חולף על מקומות ומבנים, אבל פארק היסטורי הוא יותר מזה. כפי שאמרתי, אתה יכול לשים יד על חרבות וחרבות אמיתיות (טוב, מיוצר בשנה שעברה, אבל נראה כמו במציאות), אתה יכול להתלבש בתלבושות וינטאג ', אתה יכול לשמוע מוסיקה תראקית (או אני מתפלל איך זה נחשב להישמע – הרפתקאות  הם אלה שהציעו את המוסיקה ליוונים), אתה יכול להבין את ההשפעה של הציוויליזציה היוונית על אוכלוסיית גטו-תראקיה, אתה יכול לצלם עם הקשת … אתה יכול לחיות מחדש את התקופה ההיא. וכך ילדים עשויים להימשך להיסטוריה ולרצות לדעת יותר.